1. Inimesed ei tea, mis RAW failid on
Esimene põhjus miks kliendile RAW faile mitte anda on see, et klient tegelikult ei tea, mis RAW failid on. Enamus kliente usuvad, et nad saavad töötlemata JPG failid ja saavad neid ka muretult oma arvutis avada ja vaadata. RAW faile avada püüdes enamasti saavad aga üllatuse ning veateate osaliseks, et failide avamiseks ei ole sobivat programmi. Peatselt võid kliendilt oodata sõnumit või telefonikõne, et miks neid faile avada ei saa.
2. RAW failid on mahult suured
RAW failid võtavad kõvakettal palju ruumi. Sa ei taha ju koormata kliendi arvutit tohutu hulga Gigabaitide töötlemata fotodega. Samuti on sellise koguse failide üles- ja allalaadimine aega ja mahtu nõudev tegevus.
3. RAW failid ei näe “õiged” välja
RAW failid otse kaamerast nagu nimigi ütleb näevad välja toored ehk lõpetamata kujul. Töödeldes saab RAW failist kätte varjualade detaile, vähendada ülepõlenud alasid, muuta foto suurust, töödelda tonaalsust, muuta valge tasakaalu jne. RAW failis on peidus meeletu hulk informatsiooni, mida saab töödeldes ära kasutada. JPG failis see võimalus praktiliselt puudub või on väga piiratud. Ühesõnaga sul on välja kujunenud oma käekiri ja visioon, mida klient ei tea. Samuti ei tea klient sinu töötlusoskusi, fototöötlustarkvara ja selle võimalusi. Enamusele klientidele on töötlemata kujul RAW fail kui halb ja ebaõnnestunud foto ning hakkab ka sind selle valguses halva fotograafina näitama.
4. See kahjustab sinu reputatsiooni
Fotograafina on sul oma käekiri ja imago ja see on sinu kaubamärk. See hõlmab kõike mida sa panustad foto valmimisse, alates pildistamise hetkest kuni lõpliku välimuse saanud fotoni. Fototöötlusel on väga suur roll lõpliku foto valmimisel ja see lisabki fotole sinu käekirja ja eristab sind teistest fotograafidest. See on ka põhjus, miks sa ei tohiks anda kliendile RAW faile ja lasta neid kellelgi teisel töödelda oma nägemuse järgi ja siis lisada fotole sinu kui autori nimi ning levitada sotsiaalmeedias. Sellise tulemusega ei oleks sa kindlasti rahul ning ei sooviks, et sellele ka sinu nimi juurde lisataks.
Alati pole RAW failide kliendile mitte andmisest aga kasu ja ei päästa sind sellest. Selles mõttes, et isegi sinu poolt töödeldud fotodele võidakse lisada mõttetuid Instagrami filtreid või töödelda fotot mõnes teises fototöötlusprogrammis päris “õudsaks” ja siis jagatakse seda sotsiaalmeediasse ning lisatakse sind pildi autorina, kuigi sina seda fotot selliseks ei töödelnud ju. Paljud fotograafid on sellisest käitumisest ärritatud. Enne fotode üle andmist tuleks kliendiga sellest rääkida. See ei garanteeri küll fotode solkimist.
5. Inimesed on isekad
Kuigi enamus inimesi on kenad, viisakad ja seda ka kliendina, siis siiski on ka selliseid, kes seda pole. Inimesed võivad lubada midagi mitte teha, isegi lepingu võivad alla kirjutada teatud tingimustega, aga siis teevad seda ikkagi sinu selja taga salaja.